A hatalomba visszatérő washingtoni elit szerint Trump veresége a demokrácia diadalának világos bizonyítéka a populizmus felett. Amennyiben megvizsgáljuk, hogy a trumpizmus sikerének hátterében milyen tényezők álltak, akkor viszont azt láthatjuk, hogy a populizmust még korai lenne temetni.
Donald Trump hatalomból való távozásával sokan már temetik a populizmust, mondván a járvány rámutatott arra, hogy egy ilyen valós veszély esetében nem működik az az identitáspolitikára épülő narratíva, amely csak a kitalált ellenségek legyőzésében tud sikereket felmutatni. Az Egyesült Államokban a győztes oldal ennek megfelelően a demokrácia győzelméről beszél, és nemzeti megbékélést hirdet, visszatérést a régi kompromisszumokon alapuló kormányzáshoz. Egy egyre bizonytalanabbá és az átlagember számára érthetetlenebbé váló világban azonban továbbra is igaz marad az, hogy egy karizmatikus vezetőben való hit elégítheti ki leginkább a biztonság és a világban való eligazodás érzése iránti vágyat. Minél nagyobb lesz ez a jövővel kapcsolatos szorongás, annál inkább igényelni fogják választók tömegei egy erőskezű vezető iránymutatását.
A populizmushoz már korábban is az volt a fősodorbeli politika hozzáállása, hogy az maga a probléma, ma azonban minden korábbinál jobban látszik, hogy csak a problémák egyik tünetéről van szó, amely ha nem kezelik magát a betegséget, akkor újra és újra fel fogja ütni a fejét. Ráadásul mivel minél jobban elnyomnak és tiltanak egy bizonyos dolgot, annál inkább megerősítik azt a felszín alatt, így ezek a fellángolások egyre erősebbé válnak ahelyett, hogy megszűnnének. A bizonytalanság érzete pedig egyre inkább csak fokozódik, ahogyan a társadalmat összetartó hitek és narratívák többé már nem fedik a valóságot. Jó példa erre az Egyesült Államokban az „amerikai álom” ideája, amely mind a mai napig azt hirdeti, hogy háttértől függetlenül el lehet érni a vágyott életszínvonalat, amennyiben valaki keményen dolgozik, ha pedig ezt valaki nem éri el, akkor nyilvánvalóan magában kell keresnie a probléma okát. A globalizáció azonban élesen kettéosztotta a társadalmat azokra, akik magasabb képzettségűek, mobilisak, és jelentős tőkével rendelkeznek, miközben az ipari társadalom munkássága szépen lassan a prekarizáció (a tervezhető jövedelmet és szociális védőhálót garantáló állandó munka hiánya) útjára lépett, amely folyamatot a legkeményebb munkával sem lehetnek képesek ellensúlyozni. A helyzet pedig csak tovább fog romlani a számukra már az elkövetkező néhány évben: a World Economic Forum kalkulációja szerint 2025-re az összes munkakör felét már robotok fogják végezni, amely újabb alacsonyabb képzettségű tömegeket fog a nyomorba taszítani, akik a politikától fogják várni a problémáik megoldását. Amennyiben a politikai elit nem lesz képes tanulni az elmúlt négy évből, hanem úgy térnek vissza a hatalomba, ahogyan a Bourbonok („semmit sem tanultak, és semmit sem felejtettek”), akkor őket is el fogja sodorni a történelem vihara.
Márpedig egyelőre az látszik, hogy a hatalomba visszatért elit az elmúlt négy évet inkább egyszeri kisiklásnak tekinti, mintsem rendszerszintű problémák megnyilvánulásának. A vidéki, konzervatív szavazókat nem lehet megnyerni identitáspolitikai intézkedésekkel, csak az állam jelentős segítségével, mert különben kiürülnek ezek a területek, a fiatalok fokozatosan elvándorolnak, és végül lényegében halott vidékké válnak. Már nemcsak a fentebb említett ipari munkásságot fenyegeti a lecsúszás: egy állásból immár egyre inkább lehetetlen fenntartani azt a középosztálybeli életszínvonalat, amelyet a rendszer kívánatosnak tart, és amelyről való lecsúszás a kudarccal egyenlő a társadalom szemében. Ennek megfelelően egyre inkább hódítanak a sharing economy vállalatok (ld. Uber) által kínált pénzkereseti lehetőségek, amelyeket a korábbi szabadidő rovására lehet gyakorolni az életszínvonal fenntartása érdekében. A munka így már annyi időt vesz el az átlag választópolgár életéből, hogy nincs energiája és kedve követni a közélet történéseit, hanem legfeljebb a közösségi médiából tájékozódik, ott fogyasztja a napi politikával kapcsolatos legfrissebb információkat, ahogyan ezt minden más témával kapcsolatban már megszokta. Ennek a gyakorlatnak a tömegessé válása pedig kiváló táptalaja a populista politikusok előtérbe kerülésének (ld. Trump és a Twitter kapcsolatát). A koronavírus-járvány hosszú távú gazdasági következményei pedig csak még inkább fel fogják gyorsítani az egyenlőtlenségek növekedését, amelynek a jelei már most is világosan látszanak. (ld. a tőzsde szárnyalását a reálgazdaság súlyos válsága közepette). A korábban megkezdődött folyamatok kerülnek alapvetően felgyorsításra: állandó munkaerő helyett részmunkaidős és szabadúszó munkatársak preferálása a hatékony munkavállalói érdekérvényesítés ellehetetlenítése érdekében. Amit a kormányok és a munkáltatók kínálnak: életfogytig tartó tanulás és továbbképzés, amely Mark Fisher szavaival élve a végnélküli perhalasztás logikáját tükrözi, a külső felügyeletet a belső ellenőrzéssel váltva fel.
Azt sem felejthetjük el, hogy a washingtoni politika sem fog egyik napról a másikra megváltozni, a beiktatás napján látható szép gesztusok fontos republikánus politikusok részéről a Kongresszusba visszatérve azonnal a múlt homályába vesznek és a cél újra a másik politikai oldal politikájának ellehetetlenítése, amely a teljesen eltérő világképből ered (ld. ami az egyik oldalon a józan észből következő lépés, az a másikon egy elítélendő politikai döntés). Ebből is csak az játszódik, hogy a populizmust életre hívó problémák (egyenlőtlenségek növekedése, a politikai elit döntésképtelensége stb.) továbbra is fennállnak, így a járvány lecsengése után minden bizonnyal nem a populizmus hanyatlásának, hanem egy új hódító hadjáratának lehetünk szemtanúi az Egyesült Államokban, illetve szerte a világon. Amennyiben ezekhez a körülményekhez igazodva
megjelenik a színen egy olyan politikai szereplő, aki képes lesz az elitellenes érzelmeket Trumpnál sokkal okosabban becsatornázni és felhasználni, akkor az elmúlt időszak történelmi eseményei csak lábjegyzetek lesznek az előttünk álló történésekhez viszonyítva.
Vermes Ádám