Az utóbbi napokban lassan mindent és mindennek ellenkezőjét is hallhattuk a válság utáni átalakulások kapcsán. Egyesek biztosan tudni vélik, hogy vége a globalizációnak, a Nyugatnak, a kapitalizmusnak, az egész környezetromboló magatartásunknak, míg megint mások a nemzetállami logikát, illetve a nacionalizmust temetik, és egy új minden eddiginél egységesebb fellépésre képes világot vizionálnak.

Távol álljon tőlem, hogy beálljak ebbe a sorba. Sokkal inkább az ezek mögött megbújó logikára szeretnék rávilágítani. Egészen pontosan ezeknek végletességére. Ami közös ugyanis ezekben a gyorselemzésekben, hogy szinte mind azzal érvelnek, hogy a válság egy fordulópont az emberiség történetében, amely következtében egy csapásra minden más lesz.
Csakhogy a válságok természete inkább olyan, hogy miután levonulnak, az egyén és a társadalom szintjén is a normalitáshoz való visszatérésre törekszenek. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor ez nem lehetséges. Legutóbb a második világháború rajzolta át az addig megszokott (geo)politikai, társadalmi, gazdasági helyzetet olyan mértékben, hogy azt mondhatjuk tényleg az élet minden terén változás állt be. Vegyük figyelembe azonban, hogy a második világháború borzalmában az 1940-es globális lakosságszámnak három százaléka, körülbelül 70-85 millió ember pusztult el. Annak érdekében, hogy ilyen soha többé ne fordulhasson elő, a háborút követő helyreállítás alapozta meg az emberi jogi fókuszú politikát, valamint a napjainkra széleskörűen elterjedt liberális demokrácia alapjait. Mindez nem azt jelenti, hogy a jelenlegi vírushelyzet ne lenne súlyos, és ne számíthatnánk, akár ténylegesen olyan horderejű gazdasági válságra, mint az 1929-es nagy gazdasági világválság.
Vitán felül áll, hogy a koronavírus generációs élménnyé fog válni, és sok tekintetben átalakítja világunkat. A reális kérdésfelvetés azonban nem az, hogy mostantól vajon minden más lesz-e, hanem, hogy arányait tekintve miben változtatja meg ez a helyzet az életünket?
A mostantól minden más lesz jellegű megközelítések – akármilyen változást is prognosztizálnak – számos sebből véreznek. Legfőképp abból, hogy még túl sok a bizonytalansági tényező, túl keveset tudunk a vírus lefolyásáról, annak egyéni és társadalmi hatásairól. A politikusok, az elemzők egyaránt futnak az információk után. Pillanatnyilag jóval több az, amit nem tudunk, mint az amit igen. A média, és a médiafogyasztók ugyanakkor érthető módon szomjazzák a híreket. Nem szégyen azonban ebben a helyzetben bevallani, hogy csak a jéghegy csúcsát látjuk, a pillanatot tudjuk uralni, hellyel-közzel, sok-sok hibával. A részletekben való elmerülésre sok esetben nincs idő, mi több az árnyaltabb elemzések sokak szemében nem tűnnek megnyugtatónak. Azok a magyarázatok, amelyek egyfajta vízválasztót vizionálnak sokkal inkább alkalmasak a biztonságérzet erősítésére. Ezek ugyanis visszaadhatják az embereknek azt az érzést, hogy urai vagyunk a helyzetnek. Amennyiben mostantól minden más lesz, és a politika, a gazdaság, valamint a tudomány kéz a kézben majd újrarajzolja az általunk ismert világot, akkor megmarad az a remény, hogy egy jobb világ következik. Épp úgy, ahogyan a második világháborút követően is történt. De nem minden válság jelent billenőpontot, és semmiképp sem az élet minden terén.

Lakatos Júlia