Méltányosság

Magyar politika történelmi és nemzetközi kontextusban

Mit tanult a Tisza…és mit nem?

2025. július 14. 14:11 - Méltányosság Központ

Vajon lehetséges átugrani fejlődési fázisokat, és egyáltalán, mi fán terem a vízió? Lakatos Júlia blogbejegyzése.

tree-736888_1280.jpg

A Tisza legfőbb kihívása, hogy a pártok által általában több választási ciklus alatt bejárt fejlődési ívet jóval rövidebb idő alatt próbálja megtenni. Akárhogy is szerepel a következő választáson, vélhetőleg tovább fog folytatódni építkezése, azonban jelenleg összesűrűsödik a pártfejlődés számos állomása a szervezetnél. A hétvégi kongresszus épp erre mutatott rá. A rendezvény külsőségei láttán azt mondhatnánk, a Tisza sokat tanult a Fidesztől, ami nem meglepő arra való tekintettel, hogy egyfelől Magyar Péter abból a közegből érkezett, másfelől őket akarja legyőzni. Mégis sokkal érdekesebb, hogy a Tisza mit tanult a korábbi ellenzéktől, pontosabban miben más, mint az eddigi ellenzék, illetve miben nem.

Amiben biztosan nem, hogy kompetencia-vonalon próbálja legyőzni a Fideszt. Magyar Péter beszéde miközben problémaérzékeny volt, és kismillió ponton rámutatott azokra a dolgokra, amelyek nem működnek az országban, aközben mégiscsak egy szakpolitikai felsorolás volt, megspékelve az Orbán-rendszerhez kötődő korrupció bírálatával. Ez nem igazán újdonság, még, ha Magyar Péter személye és a Tisza jobban is képes becsatornázni a felháborodást, mint a korábbi ellenzéki kísérletek. Van valami, ami azonban mégis felsejlik a beszédben, ami új elemnek tekinthető. Beszédében Magyar utalt arra, hogy ők nem csak azt mondják el mi nem tetszik, hanem azt is, hogy milyen hazát szeretnének. Szóba került az is, hogy minél több embert szeretnének megkérdezni a párt víziójáról.

Víziót alkotni a legnehezebb eleme a politikacsinálásnak. Legtöbbször háttérbe szorul a napi szintű tűzoltás és politikai adok-kapok árnyékában. Nem véletlen, hogy a korábbi ellenzék nemigen rendelkezett ilyennel. Legutoljára talán az MSZP tudott felmutatni víziót, azonban a kisembereknek a tőkével szembeni védelme értelmét veszítette a neoliberális gazdaságpolitika világszintű felfutásával, és a párt azóta se tudta helyettesíteni azt. Gyurcsány Ferenc harmadik utas Giddensi koncepciója már egy reakció volt arra, hogy a változó világ kikezdte a baloldali politika korábbi alapját. A Fidesz a maga vízióját egyfajta össztársadalmi szerződésnek tekinti egy nemzeti cél eléréséhez, amit a magyar történelemből eredeztet. A Fidesz víziója a nemzeti szuverenitás köré épül, ami politikájának minden elemét áthatja. Azt az érzést sűríti magába, hogy az ország történelme során mindig is kiszolgáltatott volt földrajzilag, politikailag, gazdaságilag, ezért egy olyan állapotba szeretne eljutni ahol semmilyen szinten nem az. Akkor sem, ha kitör egy globális járvány, akkor sem, ha a klímaváltozás megváltoztatja a világot, ha háborúk törnek ki, és így tovább. A Tiszának valami hasonló horderejű gondolatot kellene megszülnie úgy, hogy közben a pártfejlődés minden egyéb fontos elemén is dolgoznia kell egyidejűleg.  

A Tisza megtanulta a Fidesztől és a korábbi ellenzéktől, hogy szükség van vízióra, el is kezdte behozni ezt az elemet a kommunikációjába. Víziót alkotni azonban nem azt jelenti, hogy a szavazóinkkal közösen felrajzolunk egy országos problématérképet. Egy működőképes ország a politika alapkritériuma. Nincs olyan párt, amely azt szeretné, ha az ország ne működne. A Fidesz is sokkal jobban örülne, ha bejöttek volna az uniós források, és most sikerkommunikációval tudna nekivágni a kampánynak. A vízió ott kezdődik, hogy milyen országot képzel el magának egy politikai közösség a jövőre, figyelembevéve a jelenlegi realitásokat, a meglévő kihívásokat, és a külső mozgásteret. Ez azonban bizonyos szintű értékválasztással is jár. Milyen társadalmi csoportokat preferál a kormányzás? Hogyan strukturáljuk a társadalmat? Centralizált vagy decentralizált kormányzást szeretne a párt? A kormányváltás érdekében a Tisza ma mindenkihez szól, stratégiája sok tekintetben hasonlít a Kétfarkú Kutya Párt “Legyen minden jobb!” szlogenjéhez. Valójában azonban még azt sem tudjuk pontosan, hogy milyen a párt karaktere. Még, ha egyfajta ideológiamentes gyűjtőpártként is határozza meg magát, akkor is rendkívül sok kérdést kell megvitatnia és eldöntenie. Persze az is kérdés, mi jött előbb, a tyúk vagy a tojás?

A vízióból következik a karakter, vagy a karakterből a vízió? A hétvégi kongresszus tanulsága ezért talán az, hogy bizonyos fejlődési szinteket nem lehet átugrani. Van, amit nem lehet siettetni.

Lakatos Júlia

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://meltanyossag.blog.hu/api/trackback/id/tr5918907768

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása