Az utóbbi időben direkt hanyagoltam az amerikai politikát, mert sokkal inkább érdekelt az, hogy az a mechanizmus, amit az Egyesült Államokban is látunk, hogyan hat a demokráciára. Pont ezért nem tudom megállni, hogy ne emeljem ki az alábbi idézetet a populista faltörő kos, Steve Bannon és David Frum, a mainstream konzervativizmus képviselője között nemrég Torontóban lezajló, nagy figyelmet kiváltó, komoly szellemi vitából. A befolyásos The Atlantic című konzervatív lap szerzője, s a Donald Trump megválasztásához nagyban hozzájáruló médiaháttér megteremtése mellett bábáskodó Bannon, habár ugyanannak a politikai oldalnak a két pólusán helyezkedik el, mégis mintha világok választanák el őket. Nagyjából ahhoz lehetne hasonlítani hazai viszonylatban, mint amikor Jeszenszky Géza és fia, Jeszenszky Zsolt vitába száll egymással.
De mi az, amin fennakadtam a 444 összefoglalóját olvasva? ‘Bannon szerint szó sincs antiszemitizmusról, Sorost pedig nem azért démonizálják, mert zsidó, hanem azért, mert hatékony. „Soros olyan hatékony, hogy én magam is őt tekintem modellnek a szervezeteim számára”, mondja Bannon.
Elvinné a figyelmet az elemzés lényegéről annak kifejtése, hogy a pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve, vagy hogy, annak, aki ilyen magas szinten műveli a kommunikációs szakmát tudnia kell, hogy a Soros narratíva gyűlöletkeltésre is alkalmas. Most inkább arról szeretnék írni, hogy akármit is gondolunk Bannon stratégiájáról, ezen a kijelentésén érdemes elgondolkodni. Az a tapasztalatom ugyanis, hogy a populista politikusoknak semmit nem hisznek el ellenfeleik. Mindig túlgondolják mondanivalójukat, gyakran olyasmit is belelátva, ami nincs is ott. Holott pont ez népszerűségük titka. Nincsenek rétegek. Az ember azt kapja, amit lát. Így aztán ellenfeleik nem létező árnyékokkal hadakoznak, s nem arra reagálnak, ami a választókat megfogta, akaratlanul is újrateremtve a mainstream és a választók közötti szakadékot.
Ugyanakkor abban is biztos vagyok, hogy ennek az új típusú populizmusnak a médiában turnézó képviselői direkt párosítják “csali mondatokkal” lényegi mondanivalójukat. Öröm és játék forrása számukra az, hogy hányan ugranak látszólag véletlenül elejtett mondatukra. S miközben a liberális média büszkén lobogtatja legújabb példáját annak, hol csípte nyakon a nem PC-ket, nem veszik észre, hogy lépre lett csalva.
Holott valójában nincs semmi trükk csak a populista oldal mindenkinél jobban tisztában van azzal, hogy kit mivel lehet megfogni. Pontosan tudják, hogy ki az aki sosem fog rájuk szavazni, és ki az, aki meggyőzhető. Pontosan tudják, ahogy David Frum a sorosozás kapcsán említette, hogy „Minden zsidó, aki hallja, hogyan beszélnek Sorosról, érti, hogy mi van emögött”, azt is tudják, hogy van egy szűkebb radikális réteg, amely díjazza ezt a retorikát. Ezt a szélsőséget használják, és kihasználják, de valójában nem nekik játszanak, hanem annak a közbülső, jóval nagyobb rétegnek az említett két csoport között, amelynek ez az egész vita nem mondd semmit. Akik valószínűleg sosem hallottak Soros Györgyről, addig ameddig nem kezdte el tematizálni Bannon és médiája, s akiknek Soros annak a globális pénzrendszernek a jelképe, amelynek kétségtelen vesztesei.
Az, hogy Bannon a milleniumi generációt a 18. századi orosz jobbágyokhoz hasonlítja rendkívül beszédes. Ezek az emberek valóban egy más világban élnek, mint szüleik, nagyszüleik. Számukra nem kétséges, hogy elveszett az amerikai álom. A felmérések szerint életük során többet fognak dolgozni, és kevesebbet fognak elérni, mint szüleik.
Fontos ennek kapcsán, amit David Frum mondott, hogy Bannonék elsőként ismerték fel azt, hogy a liberális demokrácia válságban van, igaz, ő úgy gondolja, nem lerombolni kell azt, hanem megjavítani. Ez komoly beismerés részéről egy olyan közegben, ahol a liberális és a konzervatív mainstream is hárítja azt a gondolatot, hogy a liberális demokrácia válságban van, vagy ha el is ismeri, azt állítja, hogy épp a populisták miatt állt ez elő. Holott a populizmus megjelenése minden színben és formában (ld. A Bannon által dicsért Bernie Sanders) épp azt mutatja, hogy ez egy problémára adott válasz, nem kiváltó ok.
Végül visszatérve a kiemelt idézethez. Bannon azt állítja, azért démonizálják Sorost, mert hatékony. Olyannyira hatékony, hogy másolni kell. Valójában ez mondanivalójának legfontosabb része. Ha valamitől tartania kéne ellenfeleinek, ettől nagyon. A populista oldal ugyanis rendkívül gyorsan tanul. A mainstream még fel se fogta mi történt, és saját – a többek között Soros György által támogatott kutatások, s szervezetek által kifejlesztett kommunikációs, és szervezeti – technikáival győzték le.
Mindez nem törvényszerű. Elvégre a mainstream is figyelheti a populizmus játékát. Előle sincs elzárva a tanulás útja. Bármely ellenfele rájöhetne, hogy Bannon szavaival élve, a populizmust nem azért kell démonizálni, mert ...(megfelelő állítást behelyettesíteni), hanem, mert hatékony. Olyannyira hatékony, hogy saját szervezeteiknek is példaként kellene tekinteni.
Lakatos Júlia