Az év végéhez közeledvén nem maradt más hátra, mint hogy összesítsük milyen év volt 2021, és mit hozhat 2022. Kezdjük az előbbivel. 2021 még mindig vegyes év volt.
A koronavírus 3., 4. hulláma továbbra is óhatatlanul meghatározta a politikát, és hétköznapjainkat egyaránt, azonban már kellően “normalizálódott” ahhoz, hogy a választási kampány már úgy érvényesüljön, mintha nem pandémiás időszakban lennénk. A politikusok nem is tehettek mást, mint hogy normál üzemmódban támadják egymást, hiszen akárki is kerül kormányra pontosan ugyanilyen helyzetben kell helytállnia. A vírus nem áll le attól még, hogy az országban egyéb fontos teendő is van.
Kétségtelen, hogy az év egyik legérdekesebb politikai jelensége az ellenzéki előválasztás megvalósulása, és az abból magát győztesen kiverekedő Márki-Zay Péter indulása Orbán Viktorral szemben. És itt nem is a személy a fontos, hanem maga a folyamat. Az, hogy az ellenzék pártjai hosszú idő óta először képesek voltak koordináltan végig vinni valamit, amit elterveztek. Persze, feszültségek, kiszólások mindig vannak, azonban mégis, hasonló fegyelmezettséggel vitték végig tervüket, mintha a Fidesz szervezte volna az előválasztást. Hogy ez elégséges lesz-e ahhoz, hogy átvegyék a kormányrudat, még nem látni. Természetesen a Fidesz politikusai sem malmozással töltötték az utóbbi évet. 2021 feladata számukra az volt, hogy egyfelől bemutassák az eddig elért sikereket, másfelől megvillantsák mindazt, amit a jövőben nyújthatnak még a választóknak, végül pedig felvázolják annak a rémképét, hogy mi történne, amennyiben mégsem a Fidesz kerülne hatalomra. A jövőre nézvén fontos kihívás a párt számára, hogy meggyengültek nemzetközi partnerei, és nehezebb a mellett érvelni, hogy amit csinálnak nem egyedi a világban.
A fentiek alapján sejthetjük, hogy 2022 nem lesz könnyebb év. Ha csak abból indulunk ki, hogy az Egyesült Államokban a hálaadás-napi családi összejöveteleket követően drasztikusan megugrott az omikron variánssal fertőzött koronavírusos betegek száma, akkor feltételezhetjük, hogy januárban Magyarországban is sokakat elér a fertőzés. Nem lesz könnyebb azért sem, mert mindkét politikai erő azt szeretné elhitetni, hogy 2022-ben sorsot választunk. Az utóbbi évtized során lassan minden kampány esetén azt hallhattuk, hogy ez minden idők legkiélezettebb kampánya. A Fidesz egy kiépített rendszert véd, és még több ciklussal tervez fejben, hogy megvalósítsa mindazt, amit nemzetépítés gyanánt elképzelt a ’90-es évek végén. Az ellenzék viszont rendszerellenzékként teljes mértékben megkérdőjelezi ennek a projektnek a legitimitását, valamint a jelenlegi kormány demokratikusságát. Súlyos teherként lebeg az ellenzék feje felett az is, hogy amennyiben valóban hatalomra jut, hogyan tud visszatérni az általa helyesnek vélt demokráciaképhez úgy, hogy e-közben az alkotmányosság keretei között maradjon, és ne reprodukálja azt a helyzetet, ami ma is jellemzi az országot, miszerint a társadalom egyik fele illegitimnek tartja a másik kormányzását.
A Méltányosság Politikaelemző Központ sosem foglal állást, mindig csak elemez. Megpróbál szempontokat adni ahhoz, hogy az olvasók el tudják dönteni miként gondolkodjanak egy kérdésről. Habár az év végén most már összegzünk, 2022-ben is ezt tesszük majd. Választásokhoz kapcsolódóan és attól függetlenül.
Lakatos Júlia