Csery Péter bejegyzése
Napjainkban a tömegkommunikáció „forradalma” drasztikusan felgyorsította az információáramlást, aminek eredményeképpen életünk minden területén egyre több és gyorsabb változással kell szembenéznünk. A politikai szférában ez még inkább igaz, azt láthatjuk, hogy a frontpolitikusok rövidebb időn belül „használódnak el”, mint valaha. A politikai feltételek, elvárások és kontextusok állandó turbulenciája rákényszeríti a politikai aréna szereplőit a folyamatos alkalmazkodásra, megújulásra. Természetesen ez rendkívül ingoványos terep, hiszen egy rosszul ütemezett arculatváltás akár végzetes hitelvesztéssel járhat együtt. Ráadásul nem állítható, hogy mindenható eszközről lenne szó, hiszen a pártok és politikusok nem „mosóporok”, amelyeket egyszerű marketing-stratégiával könnyedén rá lehetne sózni a fogyasztókra. Viszont kétségtelen, hogy jól felépített „re-brandinggel” a kudarcok tompíthatók, a győzelmek elérése megkönnyíthető.
Vegyük csak Orbán Viktor esetét, akit a „teflonpolitikus” ideáltípusának is tekinthetünk. A rendszerváltás időszakában a formálódó Fidesz fiatalos energikusságával és eredeti kampányötleteivel csakhamar a média kedvenc pártjává vált. Orbán ebben a közegben teljes azonosulással alakította a „lázadó liberális fiatal értelmiségi” karakterét, élesen kritikus retorika jellemezte és már ekkor megmutatkoztak szónoki képességei. Az 1994-es választási kampányban már fellelhetőek voltak a politikai marketing professzionalizációjának jegyei (tudatos üzenetek, politikai attrakciók, kampányfilmek), amik egyértelműen Wermer András főtanácsadó munkáját jelzik.
Az elveszített 1994-es választásokat követően a szocialisták győzelme és az SZDSZ-szel való koalíciókötés, valamint a pártpaletta jobboldalán keletkező vákuum hatására elindult Orbán személyes, illetve a Fidesz brandjének konszolidációja. Az átpozícionálás tehát a pártpolitikai kölcsönhatások eredményeként értelmezhető. A politikai elitbe történő beolvadás együtt járt tartalmi (polgári Magyarország víziója) és formai megújulással (pl.: konzervatívabb megjelenés) is. Ekkor került kialakításra Orbán fiatal, de kompetens és professzionális politikusi imázsa. A kitűnő helyzetfelismerés meghozta a gyümölcsét, a Fidesz megnyerte a ’98-as választásokat. A párt vezérkara felismerte a marketing-stratégiák jelentőségét, nem véletlen, hogy megnövelték saját tanácsadói stábjukat, létrehozták az Országimázs Központot, valamint törekedtek a médiaviszonyok megváltoztatására. Viszont, ahogy korábban írtam, az arculatváltás, ha nem megfelelően időzített, akkor gyakran kontraproduktívá válhat. Ezt láthattuk a 2002-es kampányban, amikor Orbánt igazi államférfiként igyekezték pozícionálni, aki tulajdonképpen a pártharcok felett áll.
A 2002-es kudarc azonban fontos változásokat hozott az „Orbán-márkában”. Az új spindoktor (kommunikációs tanácsadó) Habony Árpádra nehéz feladat hárult: újra kellett építenie a miniszterelnök arculatát, vagyis újra „eladhatóvá” kellett tennie. A célravezető stratégiát Habony nagyszerűen összefoglalta egyetlen mondatban: „Ne beszélj úgy, mint egy miniszterelnök, mert nem vagy az… Beszélj úgy, mint egy felcsúti srác”. Ennek szellemében, a választók újbóli megnyeréséért Orbán igyekezett az átlagember nyelvén beszélni, az átlagember öltözködési stílusában megjelenni, hogy a választók könnyebben azonosulhassanak vele, mondván „ő is egy közülünk”. Ebben az időszakban Habony tudatosan kezdte el használni a bulvársajtót, rendszeresen láthattuk feltűrt ingujjal Orbán Viktort családja, barátai körében focimeccseken és egyéb programokon. Rövidtávon ez a stratégia is kudarcot vallott, hiszen 2006-ban a Fidesz elbukta a választásokat. De az eseményeket ebben az esetben is érdemes a politika viszonyrendszerében vizsgálni. 2006-ban a populista húrokat pengető Orbán kihívója a felkészült, érveit adatokkal is alátámasztó, hiteles Gyurcsány Ferenc volt, aki éppen a „szakember” imázzsal nyerte meg a választókat. Ez a különbség kitűnően kirajzolódott a két miniszterelnök-jelölt TV vitájában. 2006-tól kezdődően Habony „marketing hadserege” célcsoportos közvélemény-kutatásokkal próbálta megalapozni az arculat finomhangolásának irányait. A kampánystratégia pedig elsősorban sikeres és kevésbé sikeres politikai akciókra (72 órás ultimátum, „vekkeres tüntetés”) és az olcsó internetes felületek (Facebook, Orbán Viktor blog és TV) felhasználására épült.
Végül 2010-ben a biztos győzelemmel kecsegtető választásokra készülve újra előtérbe került a megfontolt, immáron nagy tapasztalattal rendelkező kompetens politikus karaktere. Az irányváltást a külsőségekben lehetett a legjobban érzékelni: eltűnt a laza ruházat, ami egy ellenzéki vezető esetében optimális volt, és inkább a pozíciónak megfelelő elegáns megjelenés köszönt újra vissza.