A következő hetekben Csizmadia Ervin A következő Magyarország könyvére érkeznek a vendégkommentárok, illetve várunk minden érdemleges hozzászólást a könyvvel vagy a kommentárokkal kapcsolatban. Vitára fel!

Csizmadia Ervin ajánlata a nagykoalíció, vagy legalábbis az együttműködés kultúrájának a kialakítása az elitek szintjén, a pluralizmus a kormányzati szinten. A következő Magyarország c. könyv számtalan külföldi és hazai történelmi példával illusztrálja a nagykoalíciók hasznát és működőképességét. Megkapó a szerző azon gondolata, miszerint a rendszerváltás után Magyarország rá volt kényszerítve az együttműködésre, de akkor a történelmi pillanatot elszalasztották az alkotmányos kérdéseken és - ezt már én tenném hozzá - egymás vélt vagy valós szerepén és árulásain, megcsalásain vitatkozó elitek. Apa és anya veszekszenek, miközben a hátsó ülésen egy ország bömböl.
A szerzővel némileg vitatkozva annyit tennék hozzá a fenti gondolatmenethez, hogy a kohézió, ill. az arra való törekvés már látszik a politikai alatti világban. Érzésem szerint a politikával szembeni bizalmatlanság, a kényes politikai témák kerülése a mindennapi érintkezésekben éppen a kohézió megteremtésének, vagy legalábbis a konfliktusok elkerülésének igényéből fakad. Szerencsés esetben az egyre növekvő diplomás középosztály ezt a passzív konfliktuskerülést kohéziós stratégiává tudja átalakítani. Ennek kulturális alapja éppen a Ratkó-unokák közös emlékei és ízlésvilága lehet. A népi-urbánus agyrémen való túllépést pedig az az üzleti marketing segíthető elő, amelyik mindkét hagyományban az autenticizmus forrását látja. Röviden: kalocsai mintás tornacipőben kortyolgatjuk a kecskeméti ágyas pálinkát a zsidó-negyed egyik romkocsmájában.
Nekem sincsenek illúzióim, a fősodrú politikai erők akarata nélkül valóban nem lehetséges ilyen politikai innováció, hiszen túl sok erőforrást halmoztak már fel. Ezzel szemben a társadalom autonómabb a könyvben is említett 19. század végi viszonyokhoz, vagy akár a ‘90-es évek elejéhez képest. Észre sem vesszük, és már elől ülnek a gyerekek.
Mikecz Dániel - politológus, a Republikon Intézet kutatója