Méltányosság

Magyar politika történelmi és nemzetközi kontextusban

Bezzeg Szlovákia, avagy sorozatajánló Pozsonyból

2024. október 23. 08:30 - Méltányosság Központ

Mi a közös egy világjáró vloggerben, a gyümölcstermesztő fiában, egy iráni származású stand-uposban, a nyelvhasználati jogokért küzdő civil aktivistákban és egy XIX. századi polgári miliőt megtestesítő nagymamában? Egy TV sorozat, amely képes egyszerre több szálon értékeket és derűs pillanatokat is közvetítetni.

bratislava-1905408_1280.jpg

Pressburg (Pozsony németül) névvel került bemutatásra 2024 szeptemberében a valaha volt első szlovákiai magyar ihletésű és rendezésű 8 részes sorozat a szlovák állami STV2 csatornáján. 104 évvel a trianoni békeszerződés után, megannyi konfliktusos és fájdalmas történelmi eseményt követően, mindenképp egy hatalmas eredmény, hogy a szlovákiai magyar közösségből megadatott egy kisebb csapatnak egy ilyen lehetőség. Ugyanis a rendszerváltás óta felnőtt egy generáció, amely nem csak szerepleni akar egy-egy ilyen szlovákiai vagy magyarországi alkotásban, hanem ennél többet akart elérni. Létre akart hozni egy szlovákiai magyar gyártású és rendezésű egész estés filmet/TV sorozatot. Utóbbi sikerült Molnár Csaba rendezésében, aki előbb a Ľudovít Štúrról alkotott rövidfilmjével (leegyszerűsítve a szlovákok Petőfije), majd A rendes emberrel vált ismertté, ám az áttörést a Horná dolná sorozattal (magyar változata A mi kis falunk) érte el. Stílusát tekintve leginkább a dramedy (komédia és a dráma ötvözete) jellemzi, és gyakran érzékeny témák köré építi a történeteket, mint az identitás és társadalmi komplexusok. Mindezek olyan témák, amelyek a Méltányosság számára is mérvadóak, ha a politika és társadalom vonatkozásában értékeljük a filmeket és sorozatokat.

Miért készít valaki egy sorozatot Pozsonyról? A sorozat címe egy kicsit félrevezető, mert alapvetően nem a szlovák főváros áll a történetek középpontjában, hanem egyfajta hátteret biztosít a cselekményekhez az ismert helyszíneivel, épületeivel és színes közösségeivel. A sorozat egyik fő szála megtörtént eseményeken alapul, ugyanis a Kétnyelvű Dél-Szlovákia (KDSZ) aktivistának tevékenységei inspirálták. A 2011 és 2016 között működő csoport több olyan polgári engedetlenségi akciót is véghez vitt, amelyekkel a szlovákiai magyarok hivatalos nyelvhasználati problémáira hívták fel a figyelmet az állami és a magánszférában. A sorozatban Felvidéki Betyárok néven jelennek és hasonló akciókat hajtanak végre, mint a KDSZ, csak egy kicsit komikusabban. A közéleti vonatkozáson túl természetesen van klasszikusabb története is a sorozatnak: a szlovák Zita és a szlovákiai magyar Attila kapcsolatának kialakulása, illetve az ezzel járó nehézségek. Elkerülve a további spoilerezést, még egy érdekes történetszálat érdemes megemlíteni: Zita legjobb barátnőjének, az iráni származású Nasinak a (nem)mindennapi életét és az ezzel járó gyakran komikus helyzeteket.

Bár az egész sorozatot áthatja a dramedy stílus, mégsem erőltetett, nagyonis hétköznapi és emberi maradt. A párbeszédek tele vannak tájszavakkal, szlenggel és olyan gegekkel, amelyek jól jellemzik a szlovák és a magyar korszellemet. Ezen felül majdnem minden részben vannak szlovák, magyar és német párbeszédek, ezzel is erősítve Pozsony többnyelvű múltját, és utalva kozmopolita jelenérére, jövőjére. Mert bár követve a nyugati trendeket itt is akadnak különleges karakterek (kezdve a monarchia polgári hagyományait megtestesítő nagymamától, a bevándorló Nasin át, egészen a kisebbségen belül is a kisebbséginek számító Lauráig), nem azok egyediségén van a hangsúly, nem borítják fel feleslegesen a történetet. Mindez egyszerre teszi befogadóvá és példamutatóvá is a sorozatot.

El tudnánk képzelni egy hasonló koncepcióval, stílussal és mondanivalóval bíró TV sorozatot a cigány-magyar együttélésről? Bőven megérett már a magyar társadalom az ilyesmire, ráadásul megannyi kiváló színész és rendező is elérhető, a történetekről nem is beszélve. Márpedig a XX. század óta egyértelműen látható, hogy a filmeknél és a sorozatoknál nincs nagyobb hatással bíró szórakoztató és edukatív alkotás a tömegek számára, nem is beszélve azok demokratikus gondolkodásra gyakorolt hatásairól. Mindenesetre a Pressburg sorozat azon ritkaságok egyike, amelyekkel a szerény szlovákiai magyar közeg végre követendő példát mutat a kultúrharctól átitatott anyaországi szakma számára: kevésből is lehet nagyot és szépet, emberit és magyart alkotni.

Hangácsi István

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://meltanyossag.blog.hu/api/trackback/id/tr9518714030

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása