Akármennyire is kényelmetlen témának tűnik, nem mehetek el szó nélkül Soros György neve, pontosabban a Soros-jelenség mellett. Ebben a mostani kampányban az ő személye, feltételezett vagy épp valóságos terve az egyik slágertéma. A kormányoldal mindent átfogó, az összmagyar érdekeket veszélyeztető Soros-hálózatról ír, miközben az ellenzék ezt őrültségnek tartja és nem is nagyon hajlandó beszélni a témáról.
Kép forrása: forbes.hu
De vajon összeesküvés-elmélet-e Sorost egyáltalán szóba hozni? Nem gondolom, hogy az lenne.
Soros György – könyvei tanúsága szerint – ugyanis három dolgot biztosan csinál(t) életében. Az egyik, hogy gondolkodott a világ folyásán. Ebből származik meglehetősen nagy mennyiségű könyve, s az azokban kifejtett koncepciója a nyitott társadalomról. A másik, hogy gondolkodott gazdasági dolgokon. Ebből származik töménytelen gazdasági tranzakciója (nevezhetjük ezt spekulációnak is) a világ rengeteg pontján. A harmadik, hogy befolyásolta a mindenkori politikai közeget. Ebből származik kétféle politikai stratégiája. Soros a neki kedves politikai rendszereket rendkívül komoly befolyással támogatja, és ugyanezt teszi – negatív értelemben – azokkal, amelyeket nem tart jó rendszereknek.
Ha valaki elolvassa magyarul is megjelent könyveit, azokban hosszú részeket talál mindkét magatartásra. Soros mindent megtett, hogy hozzájáruljon a Kádár-rendszer lebontásához és ugyancsak apait-anyait beleadott, hogy a Putyin előtti Oroszország demokratikusnak mondott fejlődését segítse. Nem nehéz kitalálni – bár erről még könyvformában nem számolt be -, hogy mai magatartása az előbbihez, a Kádár-rendszerrel szembenállóhoz hasonlatos.
Mindezek megállapítása fényévnyire van az összeesküvés-elmélettől. Soros ugyanis remek krónikása saját magának, s mindezekről részletesen beszél. De ha így van, akkor például a magyar ellenzék, miért kerüli ezt a témát, miért hagyja, hogy a témát a kormányoldal uralja?
Adhatunk egy egyszerű választ: mert őrültségnek és összeesküvés-elméletnek tekinti. De éppenséggel most mondtam el, hogy a Sorosról való beszéd nem szükségképp összeesküvés-elmélet. Sőt. A kormányoldal azért mondhatja azt, amit, mert az ellenzék e tárgykörben nem mond semmit. Holott jobban járna, ha árnyaltan, átgondoltan mondana pár szót, s bebizonyítaná, hogy Sorosról nem csak úgy lehet beszélni. Az egész magyar közéletnek jót tett volna és jót tenne, ha az ellenzéknek lett volna és lenne mondanivalója erről is. Azért, mert a Fidesz olyanokat mond, amilyeneket, a téma még legitim. Soros György személye és ténykedése ellenzéki értelmezésekért is kiált.
Csizmadia Ervin