Méltányosság

Magyar politika történelmi és nemzetközi kontextusban

Több fényt!

2010. december 18. 15:40 - Méltányosság

 

Az ünnepi díszkivilágítást nézve, nem tudom megállni, hogy ne az jusson eszembe, Budapest évről évre egyre fényesebb, egyre inkább európai világváros. Mondom mindezt úgy, hogy Magyarország – ahogy az egész világ – még mindig a gazdasági válság utórengéseit érzékeli, bár ezt a bevásárlóközpontok karácsonyi vásárlási rohamának telítettségéből ítélve nem vennénk első pillantásra észre. De tegyünk egy kis kitekintést, hogyan is futnak neki külföldön az ünnepeknek.

Az Egyesült Államokban a félidős választások kudarcát követően elsöprő többséggel fogadta el a szenátus Barack Obama 858 milliárd dollár értékű adócsökkentési javaslatát, a Demokrata Párt heves tiltakozása ellenére, mondván, a tervezet a jómódúakat támogatja a szegényekkel szemben. Ugyanakkor az intézkedés jelentősen hozzájárulhat az amerikai gazdasági növekedés beindításához. Európa felé tekintve, Görögország, Olaszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Írország is a gazdasági válság által indukált megszorítások és reformok kapcsán sokszor zavargásokba torkolló tüntetésekkel zárta az évet. Ezzel szemben mindazok számára, akiket még nem érintett meg az ünnepi hangulat, megnyugtató lehet, hogy ugyan hazánkat nemrégiben minősítette le a Moody's (ahogy tette ezt Írországgal és várhatóan teszi majd Spanyolországgal is), idehaza relatív béke van, nem az utcán oldjuk meg problémáinkat, pedig karácsonytól karácsonyig mennyi minden történt idén. Válság, választások, természeti katasztrófák, és mégis: úgy tűnik, az év összes nehézsége ellenére, még mindig sok szempontból jobb évet zárunk, mint egyes uniós tagországok. Jövőre idehaza is beindulhat a gazdasági fejlődés, és Magyarország készülődik az EU elnökségre, amely olyan kihívásokat tartogat, mint a közös költségvetés elfogadása, vagy a pénzügyi stabilitási alap megalkotása. Izgalmas év elé néz tehát hazánk és az Unió is.      

Visszatérve kiindulópontunkhoz, ha karácsonyfaégőkben, kivilágított utcákban, és boltban hagyott forintokban mérjük a fejlődést, növekedést, (hiszen, ha olyan rosszul mennének a dolgok, elvben pont ezen kéne spórolnunk) Goethe híres utolsó szavait céloznám meg kívánalomként 2011-re: „Mehr licht!”, azaz „Több fényt!” 

 

Fotó: index.hu

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://meltanyossag.blog.hu/api/trackback/id/tr953246324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

G Wolf 2010.12.18. 23:23:18

"idehaza relatív béke van, nem az utcán oldjuk meg problémáinkat," - érdekes ez az optimizmus. Kicsit, mintha lenéző lenne a nyugatiakkal szemben. De azért azt nem szabad elfelejteni, hogy míg itt idén volt választás, és bár még él a lelkesedés a kormánnyal szemben; viszont már többen vannak azok akik elégedetlenek mint akik elégedettek (http://index.hu/belfold/2010/12/16/a_tobbseg_mar_elegedetlen_a_kormannyal/). Félreértés ne essék: bízom benne hogy a mostani ellenzéknek több esze lesz mint a korábbinak (akár parlamenten kívülieknek) és nem az utcáról akarják majd megoldani azokat a problémákat amikkel szembekerülnek. Bár a kormány azért érdekes módon épp most szűkíti le, a civil megmozdulás egyik legerősebb formáját a sztrájkot (http://index.hu/belfold/2010/12/18/fidesz_tilos_a_sztrajk_ha_nincs_elegseges_szolgaltatas/). És mindezek mellett én is optimista vagyok, és remélem hogy jövőre beindul a gazdasági fejlődés - elvégre ez mindannyiunknak jó lenne.

Szent Eltvíz 2010.12.19. 10:36:05

Adjék az Úr! Olvasom: "Barack Obama 858 milliárd dollár értékű adócsökkentési javaslatát, a Demokrata Párt heves tiltakozása ellenére, mondván, a tervezet a jómódúakat támogatja a szegényekkel szemben. Ugyanakkor az intézkedés jelentősen hozzájárulhat az amerikai gazdasági növekedés beindításához. " Láthatólag nem csak itthon az óceánon túl is használatos a kisstílű demagógia. A gazdaság beindítását nem a segélyezettektől kell várni hanem a gazdagoktól, aki be tudnak ruházni, fejleszteni. Éppeg nem ártana valamilyen befektetési-fejlesztési ösztönzőt is alkalmazni, ez főleg erre a fertályra vonatkozik, mert Magyarisztánban divat a rongyrázás, nehogy még több egyiptomi nyaralás legyen, vagy még több Ferrari vagy Bentley fusson az utakon-fejlesztés és beruházás helyett. A "hozzájárulhat" kitétel nekem itt módfelett zavaró, mert a feltételes módba tett kijelentő mondat semmis. Járul vagy nem járul? A közgazdaságtudomány eléggé egzakt ahhoz hogy ki lehessen számolni: mi mennyi és miért.
süti beállítások módosítása